V západnej časti Humenských vrchov, tam kde rieka Laborec vytvorila Brekovskú bránu, sa nad obcou Brekov nachádza zrúcanina hradu rovnakého mena ako obec. K hradu vedie nenáročná prechádzková trasa.  
Stredoveký hrad nad obcou Brekov sa prvýkrát spomína v roku 1307. Rovnako ako hrad Jasenov, aj hrad Brekov patril majstrovi Petrovi Peténymu, ktorý sa vzbúril kráľovi Karolovi Róbertovi a majster Peter prišiel aj o tento hrad. Podobne ako hrad Jasenov aj hrad Brekov prešiel pod správu šľachtického rodu Drugetovcov z Humenného. Koncom 15. storočia sa dostal do držby Štefana Zápoľského, ktorý bol v roku 1488 jeho titulárnym kastelánom. V tom čase sa hrad Brekov stal dôležitým článkom obrany proti poľským vojenským vpádom na východnom Slovensku. Obranná funkcia bola podporovaná vybudovaním kvalitnejšieho opevnenia. Neskôr ho získali späť Drugetovci a vlastnili ho až do začiatku 17. storočia. Vtedy sa ho zmocnil Gabriel Betlen. Hrad počas svojej histórie čelil viacerým pokusom o dobytie a viackrát menil majiteľa. Počas protihabsburských povstaní ho najskôr v roku 1644 dobyli a spustošili vojská Juraja I. Rákociho. Hrad opravili už len sčasti, aby ho dal v roku 1684 Imrich Tököli pri novej vlne povstaní zbúrať. Napriek tomu boli niektoré časti obývané do roku 1698. Odvtedy sa menil na zrúcaninu, ako ju poznáme dnes.

Pôvodný hrad bol oválneho pôdorysu s deformovaným nárožím na juhozápade. Do hradu sa vstupuje cez bývalú zapadnú bránu predhradia. Stavby prvého nádvoria sa nezachovali, hoci časť múrov medzi prvým a druhým nádvorím naznačuje, že tu stála veža, ktorá bránila prechodu z jedného nádvoria do druhého. Na najvyššom mieste stál palác s obrannou vežou, kaplnkou a obytnými miestnosťami, v niektorých priestoroch so zachovanými klenbami. Z hradu je pekný výhľad na Humenné, Strážske a chrbát Krivoštianky.

Lokalizácia: 48.902025, 21.831373
Dostupnosť: non stop
Národná kultúrna pamiatka:
Áno, 24.04.1963

Autor príspevku

Komentáre k článku

X