Jazero v Malkii Parku

Prvý deň na Malom Žitnom ostrove sme úspešne zvládli a máme tu pokračovanie. Tentokrát spolu navštívime Región cestovného ruchu Podunajsko. Konkrétne sa bude jednať o miesta na Žitnom ostrove v Trnavskom kraji. Vyberieme sa spoznávať kultúrne a technické pamiatky, navštívime sakrálne pamiatky, ukážeme si šelmy a rozpumpujeme adrenalín v krvi.

Druhý deň spoznávania krás Žitného ostrova spolu s OOCR Žitný ostrov a Arrabona EGTC začal tam, kde ten prvý skončil, v Thermalparku Dunajská Streda. Prehliadka areálu Thermalparku Dunajská Streda s výkladom od samotného riaditeľa nám ukázala značné pozitívne zmeny v prospech návštevníka. Aj my, čo sme thermalpark navštívili niekoľkokrát, oceňujeme množstvo noviniek a zmien. Po prehliadke nasadáme do autobusu a vyberieme sa objavovať známe aj neznáme miesta na Žitnom ostrove.

1. Dunajský Klátov

Prvou zastávkou je malá obec v blízkosti Dunajskej Stredy, ktorá je turistom známa najmä vďaka vodnému mlynu Cséfalvayovcov.

Vodný mlyn Cséfalvayovcov

Sem sme sa tešili veľmi, lebo to bola už naša štvrtá návšteva tejto technickej a kultúrnej pamiatky, ale ešte ani raz sme nemali šťastie nazrieť dnu. Vodný mlyn v obci Dunajský Klátov má oproti ostatným zachovalým vodným mlynom jedno špecifikum. Hoci sa o ňom vraví ako o vodnom mlyne na Malom Dunaji, leží na Klátovskom ramene. Klátovské rameno je výnimočné tým, že nemá prameň a ani nevzniklo odčlenením toku, ale vyvieraním podzemných vôd. To viedlo k zaradeniu tohto vodného toku do najvyššieho 5. stupňa ochrany. V prípade záujmu o splav, si treba vybaviť povolenie. Ale vráťme sa naspäť k mlynu. Nejde o typický vodný mlyn ako poznáme napríklad z Jelky alebo Tomášikova. Ide o takzvaný hybridný mlyn, kde vodné koleso je v prúde vody, ale zvyšná časť je murovaná na pevnine. Mlyn bol v tejto podobe zmodernizovaný v roku 1920 a od začiatku patril rodine Cséfalvayocov. Vnútro mlynu je dvojposchodové a je v rámci prehliadky sa návštevník oboznámi s faunou okolia Klátovského ramena a históriou samotného mlynu. Dodnes tam návštevníkov sprevádza manželka posledného mlynára, ktorý na tomto mlyne mlel.

Podkrovný priestor mlynu

2. Orechová Potôň

Z krásneho prostredia, ktoré v sebe skĺbilo kultúrnu a technickú pamiatku v najvyššom stupni ochrany prírody sme sa presunuli do obce Orechová Potôň. Donedávna úplne bežná obec sa zmenila na vyhľadávanú destináciu nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. My sme sa pozreli na dva ťaháky tejto obce. A aká by to bola zastávka v Orechovej Potôni, keby sme vynechali Malkia Park.

Tiger ussurijský počas komentovaného kŕmenia

Tento park nás uchvátil hneď pri našej prvej návšteve. Preto sme sa veľmi potešili, že toto miesto organizátori zaradili aj do itineráru mediálneho dňa. Malkia Park vznikla ako záchranná stanica pre veľké mačkovité šelmy v roku 2016. Ja osobne mám veľmi rád návštevy zvierat, nakoľko nikdy to nie je to isté. A aj tentokrát to bolo iné. Okrem možnosti nazrieť zhora na safari výbeh (jazda autom v safari výbehu nie je súčasťou bežného lístku), kde boli práve levy, sme sa prvýkrát zúčastnili kŕmenia šeliem. A poviem Vám, bol to zážitok. Vidieť jaguára amerického ako loví potravu vo vode, ako sa tiger ussurijský pre svoju potravu šplhá alebo rysa karakala v mrštnom výskoku. Tento enrichment, ktorí zvieratám vytvárajú ich ošetrovatelia, v nich zachováva kus šelmy. Treba však pripomenúť jednu dôležitú vec. Malkia Park nie je zoologická záhrada. Žijú v nej zvieratá, ktoré sa sem dostali buď z cirkusov alebo zo súkromných chovov. Tu však našli nádherné prostredie a láskavých ľudí, ktorí im pomáhajú prežiť zvyšok ich života naozaj dôstojne.

Jaguár americký aj s vyloveným kúskom mäsa

Okruh Slovak Karting Center

Po prechádzke Malkia Parkom prišlo na rad adrenalínové dobrodružstvo. V blízkosti známeho pretekárskeho okruhu Slovakiaringu sa nachádza Slovak Karting Center. Ide o špičkové stredisko s traťou dlhou 1172 m. Výhodou je možnosť zapožičania si dvojmotokáry, kde si zážitok môže odnesie aj menej skúsený šofér alebo osoba, ktorá si netrúfne sama jazdiť. Dvojmotokára sa dá využiť aj ako vhodný darček pre osoby s telesným handicapom a tým im dopriať, aby prežili tento jedinečný zážitok. Celý priestor je bezbariérový. Na trati sme si to užili a tých 10 minút jazdy nás poriadne naštartovalo. A aj nám poriadne vytrávilo.

Kukkonia farm

Preto našou nasledujúcou zastávkou bola Kukkonia farm. Na mieste bývalého poľnohospodárskeho družstva vyrastá krásny moderný stánok vhodný na svadby, oslavy a rôzne eventy. Domáci nás pohostili fantastickým paprikášom a zeleninovou polievkou. Po dezerte a výdatnom obede sme využili čas, kým zvyšok skupiny pil kávu a vybrali sme sa na prieskum hospodárskych zvierat. Už z diaľky nás zbadal statný býk uhorského stepného dobytka a rozhodol sa prísť až ku nám. Jeho rohy však vzbudzovali veľký rešpekt a pohladkať sa ho neodvážil nikto. Z obce Orechová Potôň sme odchádzali plný zážitkov, s adrenalínom v krvi a plným žalúdkom. Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Šamorín.

3. Šamorín

A ako inak, po dobrom obede, treba trošku rozhýbať telo. V Šamoríne nás už čakal miestny sprievodca, ktorý nám v rámci okruhu ukázal pamiatky tohto mesta. Naša prehliadka sa začala kúsok od jednej z najstarších stavieb na území Slovenska z ranorománskeho obdobia, pri kostole Reformovanej kresťanskej cirkvi.

Kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi

Nasledovala krátka prechádzka k evanjelickému kostolu. V časoch, keď slúžil ako evanjelické lýceum ho navštevoval aj Milan Rastislav Štefánik. Pred dnešnou farou túto udalosť pripomína aj jeho pamätník. Ako sme tak chodili cez mesto, spozoroval som, že v Šamoríne sa nachádza viac kostolov na malom priestore. V meste je aj synagóga, ktorá slúži na rôzne kultúrne účely. Popri mestskom úrade, ktorý sídli v župnom dome, sme sa presunuli ku Farskému kostolu Nanebovzatia Panny Márie. Ten je súčasťou novozrekonštruovaného kláštora paulánov. Po rekonštrukcii sa v kláštore budú konať rôzne kultúrne podujatia, výstavy, workshopy a vystúpenia speváckych zborov. Je príjemné vidieť, ako sa podarilo zachrániť chátrajúcu budovu v centre mesta a vdýchnuť jej nový život.

Kláštor paulánov z nádvoria

4. Báč

Zo Šamorína pokračovala naša cesta do susednej obce Báč. Táto obec je známa svojim pútnickým miestom s kostolom a kláštorom františkánov. Kostol z druhej polovice 17. storočia je zasvätený Svätému Antonovi Paduánskemu. Históriu kostola a význam tohto pútnického miesta nám vysvetlil správca farnosti ThLic. Ladislav Šranko. Jeho zaujímavý výklad bol popretkávaný rozprávaním o výjavoch, ktoré sa na tomto mieste diali v minulosti a vďaka ktorým sa toto miesto dostalo na mapu pútnických miest na Slovensku.

Kalvária v Báči

V blízkosti kostola sa nachádza kalvária. V areáli sa konajú púte a omše v slovenskom aj maďarskom jazyku. V prípade záujmu o prehliadku interiéru kostola sa treba vopred nahlásiť a správca farnosti vám rád podá zaujímavé informácie z tohto čarovného miesta.

5. Gabčíkovo

Donedávna obec, dnes už mesto Gabčíkovo, je v očiach verejnosti známe najmä vďaka výstavbe vodného diela Gabčíkovo. A v rámci prehliadky Žitného ostrova sme nemohli vynechať ani túto zaujímavosť. Pre turistov tu je možnosť sledovať okolie vodného diela z vyhliadkovej veže. Pri našom príchode sme mali možnosť pozorovať nákladnú loď, ktorá práve vchádzala do jednej z dvoch plavebných komôr. Keďže išla zo slovenskej strany, tak komora sa napúšťala vodou a dvíhala loď o 23 metrov, aby mohla bezpečne vyplávať z vodného diela a pokračovať v plavbe smerom do Maďarska. Dielo na našom území bolo spustené do prevádzky v roku 1992. Odvtedy plní funkciu nielen pri výrobe elektrickej energie, ale aj pri protipovodňových opatreniach, kedy dokáže regulovať hladinu Dunaja a zabrániť veľkým škodám. Jednou z noviniek, na ktorú sa tešíme je, že si vyskúšame okružnú plavbu po vodnom diele a cez komoru. Bude to zážitok, o ktorom vám porozprávame nabudúce.

Pohľad na vodné dielo z vyhliadkovej veže

6. Vrakúň

Chateau Amade

Poslednou zastávkou pred príchodom do cieľa bola prehliadka zrekonštruovaného kaštieľa Chateau Amade vo Vrakúni. Kaštieľ z 18. storočia po znárodnení v roku 1948 plnil funkciu domovu dôchodcov, čo sa v neskoršom období značne prejavilo na jeho vzhľade a postupne začal chátrať. Až v roku 2002 sa dostal do súkromných rúk a začala sa rozsiahla rekonštrukcia objektu. Rekonštrukčné práce vyvrcholili v premenu chátrajúceho objektu na 5-hviezdičkový hotel zriadený v luisézno-romantickom štýle. Pri rekonštrukcii sa dbalo na to, aby kaštieľ s parkom získal pôvodnú podobu a nebol príliš zasiahnutý modernými prvkami. V rámci areálu je tu aj wellness, ktorý môžu využívať ubytovaní aj neubytovaní hostia. Rovnako tak kaštieľ slúži ako miesto na svadby, rodinné oslavy a rôzne eventy. V kaštieľskom parku rastú platany, ktoré vytvárajú príjemné tienisté prostredie v teplých dňoch.

Vnútorné reštauračné priestory

Thermalpark Dunajská Streda

Na záver mediálneho dňa nás čakala ešte večera v Thermalpark Dunajská Streda. Za spoznávanie Žitného ostrova a Malého Žitného ostrova patrí vďaka OOCR Žitný ostrov a Arrabona EGTC. Už teraz vieme, že sa na niektoré miesta vrátime naspäť a budeme pokračovať v poznávaní krás na Žitnom ostrove. Lebo je tu čo obdivovať a aj týždeň by bol málo na to, aby sme objavili všetko, čo nám ponúka.

Autor príspevku

Komentáre k článku

X