Na Liptove v priestore ohraničenom Nízkymi a Vysokými Tatrami sa rozprestiera obec Východná,ktorá je preslávená folklórnym festivalom. Svojou rozlohou 193,5 km2 sa radí na 3. miesto medzi obcami na Slovensku. Pred ňou je len mesto Vysoké Tatry a a vojenský obvod Záhorie.
Okres: Liptovský Mikuláš
Kraj: Žilinský
Kód obce: 511170
Prvá písomná zmienka: 1269
Región cestovného ruchu: Liptovský
Nadmorská výška: 775 m n.m.
Poloha a prírodné pomery
Obec susedí s deviatimi katastrami. Susedné katastre sú katastre mesta Vysoké Tatry a katastre obcí Heľpa, Hybe, Kráľova Lehota, Liptovská Teplička, Malužiná, Polomka, Važec a Závadka nad Hronom. Prírodnou hranicou na severe je vrch Kriváň, na juhu tvorí hranicu sedlo Priehyba. Katastrom obce preteká 25 vodných tokov. Spôsobuje to najmä lokalizácia obce medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami. Okrem vodných tokov sa tu nachádzajú aj dve vodné nádrže: Dolný Čierny Váh a Horný Čierny Váh a tri jaskyne: Visutá jaskyňa, Zápoľná priepasť a Zápoľná. Ani jedna z nich však nie je voľne prístupná. Členitosť a pestrosť katastra dopĺňa 42 vrchov a 77 dolín. Najvyšším vrchom je Kriváň (2494 m n.m.), najnižším je Zámčisko (808 m n.m.). Jediným sedlom je Priehyba.
Stručná história
Prvýkrát sa obec Východná spomína v roku 1269 v donačnej listine kráľa Belu IV. šľachticovi Bohumírovi pod názvom „Wihadna“. Valašská kolonizácia sa stala základom osídlenia Východnej. Hlavným zamestnaním v minulosti bolo poľnohospodárstvo, v ktorom prevládalo pestovanie obilia, kapusty a zemiakov. V chove zvierat dominuje dobytok a ovce. Dokonca baran sa stal symbolom ovce a môžeme si ho všimnúť v erbe. Okrem rastlinnej a živočíšnej produkcie sa Východňania venovali aj spracovaniu dreva. Obec sa preslávila aj prvým národným výstupom na Kriváň organizovaný Štúrovcami v roku 1841. V súčasnosti je obec známa najväčším a najstarším folklórnym festivalom, ktorý sa organizuje v areáli amfiteátra.
Zaujímavosti a pamätihodnosti obce
Fotogaléria obce